Badanie USG – podstawowe informacje

Podstawą badania ultrasonograficznego są fale ultradźwiękowe o częstotliwości wahającej się od 0.5 MHz do 40 MHz. Lekarz przeprowadzający badanie przykłada do skóry pacjentki integralną część ultrasonografu zwaną głowicą, na którą wcześniej nakłada specjalistyczny żel. Fale ultradźwiękowe rozchodzą się ze wspomnianej głowicy po tkankach, po czym odbijają się, załamują, lub rozpraszają, tworząc w ten sposób dokładny obraz narządu na monitorze ultrasonografu. 

Przesuwając sondą po skórze pacjenta, lekarz może otrzymać pełny obraz narządu, co umożliwia dokonanie potrzebnych pomiarów. Badanie USG nie bez powodu należy obecnie do najpopularniejszych metod diagnostycznych. Pozwala ono bowiem na bardzo dokładne zobrazowanie większości najważniejszych organów wewnętrznych człowieka. Jest to metoda bezpieczna i nieinwazyjna.

Zastosowanie USG w diagnostyce medycznej

Badanie USG jest niezwykle skuteczną, a do tego bezpieczną metodą diagnostyczną stosowaną we współczesnej medycynie. Ultrasonografia umożliwia ocenę wielkości, kształtu oraz położenia konkretnych narządów i tkanek oraz wysunięcie wniosków dotyczących charakteru zmiany. Badania USG odgrywają znaczącą rolę w profilaktyce nowotworów, a zwłaszcza raka piersi, wątroby, trzustki czy nerek. Dzięki badaniu ultrasonograficznemu specjaliści różnych dziedzin mogą dostrzec schorzenia, takie jak stłuszczenie wątroby, zapalenie uchyłków jelita grubego, stłuszczenie trzustki, zmiany zwyrodnieniowe stawów, patologie naczyniowe szyi czy guzy ślinianek.

Kto może wykonać obrazowe badanie ultrasonograficzne?

Pamiętaj, że badanie USG przeprowadzić może jedynie wykwalifikowany specjalista, który brał udział w kursach ultrasonograficznych i otrzymał certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Jeśli i Ty chcesz podejść do egzaminu certyfikacyjnego PTU, to koniecznie zapoznaj się z kalendarium szkoleń USG organizowanych w Centrum Edukacji Obrazowej CEDUS. W naszej ofercie znajdziesz bowiem kursy prowadzone przez najlepszych specjalistów z zakresu USG piersi, USG jamy brzusznej, USG stawu kolanowego i ramiennego, USG tarczycy i szyi oraz USG przezciemiączkowego. Jesteśmy pewni, że wiedza, którą przekazują nasi mistrzowie, przyda się w pracy każdemu ginekologowi, interniście, pediatrze, radiologowi, ortopedzie, reumatologowi, a nawet chirurgowi. A zatem – do zobaczenia na szkoleniu