USG to współcześnie jedno z najpowszechniej stosowanych badań diagnostycznych. USG jest metodą nieinwazyjną i tanią. Do niewątpliwych zalet tej metody należy zaliczyć także możliwość wykorzystania USG w wielu różnych dziedzinach medycyny. Chociaż ultrasonografia kojarzona jest przede wszystkim z badaniem tarczycy oraz szyi, jamy brzusznej czy gruczołu sutkowego, to znajduje ona również zastosowanie w gabinetach ortopedycznych. Nieco więcej na ten temat znajdziesz w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

Jak działa USG?

Badanie ultrasonograficzne jest bezpieczne zarówno dla młodszych, jak i starszych pacjentów. Metoda wykorzystuje do działania właściwości fal ultradźwiękowych o częstotliwości od 0,5 MHz do 40 MHz. Specjalista przeprowadzający badanie umożliwia dotarcie fal do organów i tkanek miękkich organizmu przez przykładanie do interesującego go obszaru specjalnej głowicy, na którą nałożono wcześniej żel zapewniający lepsze przewodnictwo ultradźwięków. Kiedy natrafiają one na struktury o innej gęstości, odbijają się od nich i wracają do sondy jak echo. Komputer przetwarza ten proces, a na jego ekranie wyświetla się obraz interesującego lekarza narządu.

Wskazania do wykonania badania USG stawów

Kiedy wiadomo, że zbadanie pacjenta metodą USG jest konieczne? Twoją uwagę powinny zwrócić:

– bóle kończyn,

– urazy stawów i ścięgien,

– wady wrodzone,

– choroba reumatyczna stawów,

– deformacja i obrzęki stawów,

– obrzęk mięśni,

– asymetria obwodu kończyny,

– urazy,

– wyczuwalne powiększenie węzłów chłonnych.

Zastosowanie USG w ortopedii

Kontrola mięśni i więzadeł

Ultrasonografem można zbadać strukturę mięśni i więzadeł. USG tych tkanek wykonać można zarówno w stanach przewlekłego bólu, jak i niedawno przebytego urazu. Badanie umożliwia zdiagnozowanie wszelkich zmian i nieprawidłowości, takich  jak obrzęki, stany zapalne. USG pozwala wykryć torbiele, ropnie czy zbiorniki płynu.

Diagnozowanie narządów ruchu

USG w ortopedii może służyć również badaniu aparatu stawowego narządu ruchu. Najczęściej kontroli poddaje się staw kolanowy z uwzględnieniem stanu łąkotek oraz staw ramienny.

Ultrasonograf może pomóc w wykryciu wszelkich zmian w obrębie stawów. Badanie USG jest niezastąpione w diagnozowaniu rozrostów tkankowych – obejmujących nie tylko stawy, mięśnie i więzadła, ale także tkankę kostną – które świadczyć mogą o obecności zmian nowotworowych. Omawiana metoda obrazowa może posłużyć również w diagnostyce takich dolegliwości, jak “kolano skoczka”, tendinopatia więzadeł rzepki, wysięki i przerosty błony maziowej w jamie stawowej, wapniejące zapalenie ścięgien czy też uszkodzenia lub zwyrodnienia ścięgien i stawów.

Weź udział w jednym z naszych kursów!

Zanim będziesz mógł samodzielnie wykonywać USG w swoim gabinecie, koniecznie będziesz musiał otrzymać certyfikat Polskiego Towarzystwa. Wystarczy, że zapoznasz się z bogatą ofertą szkoleń USG Centrum Edukacji Obrazowej. Z myślą o Tobie przygotowaliśmy propozycję szkoleń hybrydowych z zakresu USG stawu kolanowego oraz USG stawu ramiennego. Pod okiem naszych specjalistów masz zatem okazję zdobyć potrzebną wiedzę w sposób dogodny dla Ciebie. Mamy zatem nadzieję, że już niedługo się zobaczymy!