Badanie ultrasonograficzne należy obecnie do najpopularniejszych metod diagnostycznych. Nie bez powodu głowica aparatu ultrasonograficznego jest nazywana współczesnym stetoskopem. Badanie to jest również całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Nie dziwi więc, że jest tak chętnie wykorzystywane przez specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Między innymi w profilaktyce raka piersi, o czym dowiesz się z dalszej części naszego dzisiejszego artykułu.

 

Na czym polega badanie USG?

Podstawą badania ultrasonograficznego są fale ultradźwiękowe o częstotliwości wahającej się od 0.5 MHz do nawet 40 MHz. Lekarz przeprowadzający badanie przykłada do skóry pacjentki integralną część ultrasonografu zwaną głowicą, na którą wcześniej nakłada specjalistyczny żel. Fale ultradźwiękowe rozchodzą się ze wspomnianej głowicy po tkankach, po czym odbijają się, załamują, lub rozpraszają, tworząc w ten sposób dokładny obraz narządu na monitorze ultrasonografu. Zadaniem lekarza jest jednak nie tylko przeprowadzenie czysto technicznej części badania, ale także dostrzeżenie niepokojących zmian i prawidłowa interpretacja wyników badania USG.

 

USG piersi

Złośliwy nowotwór piersi zbiera obecnie ogromne żniwo. Szacuje się, że tę przykrą diagnozę słyszy w naszym kraju od 18 do 20 tysięcy kobiet rocznie. Cała nadzieja tkwi we wczesnym zdiagnozowaniu choroby. Kluczem do tego jest profilaktyka polegająca na regularnych badaniach. Badanie ultrasonograficzne pozwala dokładnie ocenić budowę piersi i dostrzec ewentualne zmiany oraz ocenić ich charakter. 

 

Kiedy powinieneś wykonać pacjentce USG piersi?

Pacjentki, które odwiedzają Twój gabinet, na pewno zgłaszają się do Ciebie z różnymi objawami. Które z nich powinny szczególnie zwrócić Twoją uwagę? Przede wszystkim należy wymienić tu:

– wyczuwalne zgrubienie na piersi,

– wydzielinę wydostającą się z gruczołu sutkowego,

– wysokie ryzyko zachorowania na raka piersi,

– piersi o utkaniu gruczołowym,

– ciąża,

– biopsja,

– przebyta punkcja sutka.

 

USG piersi a mammografia

Zarówno ultrasonografia, jak i mammografia należą do badań diagnostyki obrazowej. Przewagą USG jest to, że wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które są w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu tą metodą można zbadać pacjentkę w każdym stanie i wieku. Mammografia ma zaś pewne ograniczenia, bowiem nie każda pacjentka może być wystawiona na działanie promieni rentgenowskich. Ponadto mammografia nie zawsze jest tak dokładna jak USG. Niektóre zmiany mogą być niewidoczne dla mammografu. 

 

Kto może wykonać badanie USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi powinien wykonywać lekarz ginekolog, który posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Aby go zdobyć, specjalista musi pomyślnie zdać egzamin certyfikacyjny, a wcześniej wziąć udział w kursach USG z zakresu USG piersi. Szkolenie takie proponuje Centrum Edukacji Obrazowej CEDUS. Jesteśmy przekonani, że pod czujnym – a przede wszystkim doświadczonym – okiem naszych specjalistów zdobędziesz potrzebną wiedzę i umiejętności nie tylko, by uzyskać certyfikat PTU, ale przede wszystkim by nieść pomoc swoim pacjentkom.